اسلام مرز دارد یا ندارد؟  چاپ
تاریخ : دوشنبه 26 فروردین‌ماه سال 1387

5 سال زندان برای آواره ای که در ایران است!

شنبه 5 ژانویه 2008

آیت الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته بود که اسلام مرز ندارد و اکنون پس از سال ها اعمال فشار، دقیقا چند روز پیش وزارت داخله ی این کشور آوارگان افغان در ایران را تهدید به زندانی شدن کرد. طبق خبر وزارت داخله ی ایران، پولیس این کشور می تواند آوارگان را بازداشت و تا 5 سال زندانی کند. نظر شما درباره ی این اقدام حکومت ایران چیست؟

خبر تهدید به زندان به نقل از سایت رسمی وزارت داخله ی ایران:

جزئیات اجرای طرح آمایش 3 برای اتباع افغانستان اعلام شد/ ایران روزانه پنج میلیون دلار یارانه برای مهاجران هزینه می کند .

طرح آمایش 3 برای شناسایی و آمارگیری مهاجران افغانی از 15 دی ماه آغاز می شود و به مدت دو ماه ادامه خواهد داشت .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ، " سید تقی قائمی " مدیر کل امور اتباع و مهاجران وزارت کشور‌در‌نشست‌مطبوعاتی امروز با اعلام این خبر‌گفت : این طرح برای افرادی اجرا می شود که کارت آمایش یا برگة تردد نارنجی رنگ دارند و یا مجوز اقامت آنان تا آخر سال 86 اعتبار دارد .

" قائمی " با اشاره به این که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران 10 درصد پناهندگان دنیا را در خود جای داده در حالی که کمترین میزان جذب کمک های مالی از سازمان های بین المللی را داراست ، افزود : با توجه به حضور 925 هزار نفر مهاجران مجاز و حدود 5/1 میلیون نفر افراد فاقد مجوز در ایران ، کشور ما روزانه حدود پنج میلیون دلار یارانه برای این افراد هزینه می کند در حالی که کل بودجه سالیانه دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل به اندازة خرج دو روز پناهندگان است .

وی با بیان این که برای اولین بار در طرح آمایش 3 با وزارت کار هماهنگی هایی برای صدور کارت اشتغال برای مهاجران صورت گرفته ، گفت : از این پس افراد سرپرست خانوار و فرزندان ذکور بالای 18 سال اتباع افغانی برای دریافت برگ اقامت باید کارت اشتغال هم بگیرند . همچنین 46 شغل از سوی وزارت کار مشخص و معرفی شده که این افراد صرفاً می توانند در این مشاغل فعالیت کنند .

" قائمی " با بیان این که دانش آموزان ، دانشجویان ، طلبه ها ، بیماران خاص و زنان سرپرست خانوار با ارائه مدارک لازم از گرفتن کارت اشتغال معاف شدند ، خاطر نشان کرد : هیچ کدام از اتباع بیگانه در استان هایی که قبلاً به عنوان استان های ممنوعه برای حضور اتباع بیگانه اعلام شده ، نمی توانند ساکن و شاغل شوند .

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اعلام اینترنتی بودن طرح آمایش 3 توضیح داد : اتباع افغانی مشمول این طرح باید با مراجعه به سایت ویژه طرح آمایش با آدرس : WWW.Amaiesh.ir ثبت نام کنند و با پرکردن فرم های مربوطه و پرداخت فیش های بانکی اعلام شده در سایت ، مدارک خواسته شده را به صندوق پستی 153-13885 در تهران پست کنند تا برگه های اقامت آنها تمدید شود .

وی افزود : وقتی کارت ها صادر شد ، آنها را به دفاتر اتباع استان ها ارسال و متعاقب آن زمان و مکان دریافت کار ها را اعلام می کنیم .

در ادامه این نشست ، " قائمی " به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد . وی درخصوص نحوة برخورد با مهاجران غیر مجاز گفت : تاکنون افراد فاقد مجوز را به طور مسالمت آمیز و به وسیله اتوبوس به کشورشان باز می گرداندیم اما از این پس با توجه به اختیارات قانونی کسب شده ، قصد داریم مهاجران غیر مجاز را حداکثر تا پنج سال در اردوگاه هایی که برایشان در نظر گرفته شده ، نگهداری کنیم .

وی تصریح کرد : این اردوگاه ها شرایط زندان را خواهند داشت و به عنوان مجازات برای افرادی که با ورود، اقامت و اشتغال غیر قانونی مرتکب تخلف شده اند، در نظر گرفته شده است .

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص توافق با دولت افغانستان برای حل مسألة مهاجران گفت : در این زمینه توافق سه جانبه ای بین ایران ، افغانستان و کمیساریای پناهندگان سازمان ملل متحد انجام شده که آن قرار شده هم دولت افغانستان و هم کمیساریای پناهندگان سازمان کمک هایی به مهاجرانی که قصد بازگشت به افغانستان را دارند ، ارائه کنند تا انگیزه و امکان بازگشت آنها را بالا ببرند .

" قائمی " در پاسخ به سؤال دیگری گفت : ما طبق قوانین بین المللی در مقابل 925 هزار نفری که به آنها مجوز اقامت داده ایم ، تعهد داریم و این در همة دنیا هست و هر حکومتی هم کمک هایی برای پناهندگان از سازمان های بین المللی دریات می کند ، هرچند کمک هایی که به کشور ما می شود ، بسیار ناچیز است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور در مورد احتمال ایجاد خلاء در برخی مشاغل در صورت خروج کارگران افغانی ادامه داد : یکی از هدف های طرح آمایش 3 ساماندهی و بکارگیری اتباع افغانی در مشاغل مورد نیاز است . هم اکنون بسیاری از آنها مشاغلی دارند که مورد نیاز نیست و کارگران ایرانی هم می توانند آنها را انجام دهند . مشکل جایی بروز می کند که کارفرما نمی خواهد حق و حقوق کارگر ایرانی را به طور کامل بپردازد . در حالی که اگر کارفرمایان حقوق کارگران را رعایت کنند ، هیچ شغلی با خروج کارگران افغانی ، بدون کارگر نمی ماند .

" قائمی " ، همچنین در پاسخ به سؤالی درخصوص انسداد مرزها گفت : نیروی انتظامی اقدامات خوبی برای انسداد مرزها و جلوگیری از ورود کاروان های قاچاق سوخت ،انسان ، کالا و غیره انجام داده است ؛ اما باید توجه کرد که بستن مرزها یک امر نسبی است و هیچ جای دنیا و در هیچ شرایطی امکان ندارد مرزها به طور کامل بسته شود .