از میهمان نوازی ایرانیان عزیز متشکریم  چاپ
تاریخ : پنج‌شنبه 22 فروردین‌ماه سال 1387
چندی پیش خبرهای زیاد در مورد برخوردهای نادرست و غیرانسانی سربازان
کشور همسایه ایران در برابر مهاجرین افغان در اکثر رسانه‌های داخلی و بین‌المللی انعکاس یافت... - ده‌ها دختر نه ده ساله را از راه مدرسه بازداشت کردند روانه اردوگاه سفید سنگ کردند. دختر دانشگاهی را که از دانشگاه در راه بازگشت به خانه‌اش بود، بازداشتش کردند. پسربچه‌های زیر 12 سال را از کوچه‌ و راه مدرسه‌ شان بازداشت کردند. پدری را در راه بازگشت به خانه‌اش بازداشت کردند. دخترهای جوان را از مرکز شهر بازداشت کردند و از مرز خارج کردند به جرم افغان بودن‌شان و به جرم نداشتن مدرک اقامتی. عکس و خبرهای پخش شد که سربازان ایرانی در حالی لت و کوب زنان آوارهء افغان بودند.آنقدر خبرهای دردآور و وحشتناک از زندانها و اردوگاههای ایرانی را می‌شنیدیم که به انسان بودن و مسلمان بودن آن عده از برادران ایرانی که مرتکب چنین اعمال ضد انسانی بودند، شک بردیم.متاسفانه دولت افغانستان هم بنا به بعضی ملحوظات و سیاست‌های همسایگی، از اعتراض و اخطار به دولت ایران چشمپوشی کرد و حتی نخواست در این مورد سر و صداها بلند شود فقط بعضی از سازمانهای حقوق بشر نگرانی‌شان را در این مورد ابراز کردند و بس.شایعه هم بود که بعضی حلقات و سازمانهای داخلی از دولت اعتراض کردند و از دولت خواستند که چرا در چنین موردی که به هزاران افغان هتک حرمت و ستم میشود خاموش، نشسته است.بدنبال اعتراض آنها، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل دست به انتشار اعلامیهء زد که بعضی نکات دقیق و جذّاب آن را در اینجا می‌آورم:
" موضوع خروج به همهء افغانها تعلق نمی‌گیرد بلکه آنهاییکه مدّت اسناد شان ختم شده، اخراج می‌شوند.اینها هم فقط باید خانواده‌های شان را بفرستند اگر خودشان توان کار را دارند، در ایران بمانند. فعلا در شهر تهران 90 فیصد کسانی که زباله‌ها را پاک می‌کنند، حفاری چاها و لین‌های برق و گاز را انجام میدهند، مستراح‌ها را پاک می‌کنند، مهاجرین افغان هستند. اینها باید کار کنند و به خانواده‌های شان کمک بفرستند. و مطابق قانون، 25 فیصد عواید شان را به مراجع قانونی دولت تسلیم کنند. برای ادامهء تعلیم یک نفر شاگرد، باید حدود صد هزار تومان به دولت ایران تحویل بدهند".
این اطلاعیه وقتی صادر شد که بیش از چند روز از توافقات دولتین، در حد ریاست‌جمهوری‌ها و وزاری داخله و کمیشنری عالی مهاجرین در باره‌ء حفظ حقوق انسانی مهاجرین، نمی‌گذشت. جالب اینجاست که سفارت دولت جمهوری اسلامی ایران در کابل، بدنبال پخش اخبار تکاندهنده آزار و اذیت مهاجرین افغان در ایران، دست به انتشار چنین اعلامیهء زد، آنهم در کابل نه در ایران.این هم از حق و حقوق انسانی مهاجرین افغان در ایران کشور همسایه، دوست، همزبان و هم‌دین و هم‌کیش